BELETRIA

To najlepšie z beletrie

  

Patrick Süskind: Parfum

Historický Román

Čo sa stane, keď zhovievavosť jedného človeka vo svojej najväčšej vášni - jeho čuch - vedie k vražde? V uličkách Francúzska z osemnásteho storočia sa dieťa Jean-Baptiste Grenouille narodilo s jedným vznešeným darom - absolútnym čuchom. Ako chlapec žije v dešifrovaní zápachov v Paríži a vyučuje sa u významného parfuméra, ktorý ho učí starodávne umenie miešania vzácnych olejov a bylín.  Potom jedného dňa chytí náznak vône, ktorá ho privedie k stále desivejšej snahe vytvoriť „konečný parfém“ - vôňu krásnej mladej panny. Parfém, ktorý sa vyznačuje oslnivou rozprávkovou brilanciou, je strašidelne silným príbehom vraždy a zmyslovej deprivácie.

Robert Wittman&David Kinney: Diablov Denník

Historicko-Vojnový Román

Toto skúmanie súkromného vojnového denníka Alfreda
Rosenberga - Hitlerovho „hlavného filozofa“ a architekta nacistickej ideológie - spája príbeh jeho nedávneho objavu s odhalením jeho nikdy predtým neuverejneného obsahu. Výsledok je bezprecedentným stránkovým príbehom o nacistickom vzostupe moci, holokauste a Hitlerových plánoch pre Rusko.

Heather Morris: Cilkina Cesta

Historicko-Vojnový Román

V nadväznosti na „Tetovača z Osvienčimu“, autorka rozpráva príbeh
ženy, na základe skutočného príbehu, ktorá prežila Osvienčim, len aby sa znova ocitla uzamknutá. Cilka Kleinová má 18 rokov, keď je Osvienčim-Birkenau oslobodený sovietskymi vojakmi. Cilka je však jednou z mnohých žien, ktoré sú odsúdené do pracovného tábora za obvinenie, že pomáhali nacistom - bez ohľadu na okolnosti, v ktorých sa Cilka a ženy ako ona ocitli, keď sa snažili prežiť.

Albert Camus: Cudzinec

Historicko-filozofický Román

Svetoznámy bestseller o príbehu obyčajného človeka, ktorý sa nevedomky vtiahol do nezmyselnej vraždy na alžírskej plaza. Autor Albert Camus tým preskúmal niečo, čo nazýval „nahota človeka konfrontovaného s absurdnosťou“.

Joan M. Wolf: Ukradnuté detstvo

Historicko-Vojnový román

V roku 1942 je jedenásťročná Milada odvezená zo svojho
domu v Lidiciach v Československu spolu s ďalšími blondínkami s modrými očami do centra Lebensbornu v Poľsku. Tam je vyškolená, aby bola „správnym Nemcom“ na adopciu nemeckou rodinou, a po celý čas sa snaží pamätať na svoju pravú identitu.

Paul Coelho: Alchymista

Román

Majstrovské dielo Paula Coelha rozpráva mystický príbeh Santiaga,
andalúzskeho pastierskeho chlapca, ktorý túži cestovať po ceste za svetským pokladom. Jeho pátranie ho povedie k úplne odlišnému bohatstvu a oveľa uspokojivejšiemu - počúvaniu našich sŕdc, k poznaniu príležitosti a naučeniu sa čítať znamenia roztrúsené po životnej ceste a čo je najdôležitejšie, nasledovať naše sny.

Katarína Kuniková: Zákon Príťažlivosti

Ženský Erotický Román

Láska prichádza, keď ju najmenej čakáme...
Ona je sama v cudzom meste a sníva svoj veľký sen. On je vo svojom meste a
rozhodne nie je sám. Majú spoločný balkón, každý jednu mačku a z duše sa
neznášajú. Každé ich stretnutie je ako zrážka planét, iskry lietajú na všetky
strany. Do poslednej chvíle nebudete vedieť, ako to dopadne, a nepustíte knihu z rúk, kým sa to nedozviete.

Dominik Dán: Nevieš Dňa, Nevieš Hodiny

Román/Detektívka/Triller

V Biblii nájdeme poučný odkaz, že človek ani netuší,
kedy sa priblíži jeho koniec. Ak je však niekto nepoučiteľný a postaví sa osudu, sú z toho len problémy. Detektív Richard Krauz je tu na to, aby osudové problémy riešil.  Dve hodiny pred polnocou ho zavolali na cintorín k náhrobnému kameňu postriekaného krvou. Krv nebola jediná zvláštnosť na hrobe, záhadnejší bol čerstvo vytesaný dátum úmrtia - zajtrajší deň. Na prvý pohľad hlúpy žart, no detektíva Krauza prejde smiech v momente, keď mu z operačného strediska zahlásia, že majiteľ hrobu prvú hodinu po polnoci naozaj zomrel.

Arpád Soltész: Sviňa

Román/Detektívka/Triller

Príbehy jednotlivých postáv vykresľujú systém, v ktorom neexistujú hranice medzi mafiou a politikou ani zločinom a zákonom. Život je bezcenný, smrť je tovar. Štát ovládajú nízke pudy vysokopostavených zločincov. Autor bestsellera Mäso – Vtedy na východe vo svojom druhom románe Sviňa predkladá čitateľovi desivú fikciu, ktorá by sa poľahky mohla stať slovenskou realitou.

Agatha Christie: Čas Prílivu

Detektívka - Klasická Literatúra

Niekoľko týždňov po oženení sa s krásnou mladou vdovou, je Gordon
Cloade tragicky zabitý výbuchom bomby v londýnskom bleskovom útoku. Cez noc sa bývalá pani Underhayová ocitla vo výhradnom vlastníctve rodinného majetku Cloade. Krátko nato Hercule Poirot dostane návštevu od švagriny mŕtveho muža, ktorá tvrdí, že ju varovali „duchovia“, že prvý manžel pani Underhay je stále nažive. Poirot má podozrenie, keď je požiadaný, aby našiel nezvestnú osobu vedenú iba duchovným svetom. To, čo je najviac tajomné pre Poirota, je však skutočný motív ženy, ktorá ho oslovila ...

Asne Seierstad: Kníhkupec z Kábulu

Novodobé/Podľa skutočnej udalosti/ interview

Tento fascinujúci portrét hrdého muža, ktorý počas troch desaťročí a následných represívnych režimov hrdinsky odvážil konať, aby priniesol knihy ľuďom z Kábulu, vyvolal po celom svete mimoriadnu chválu a stal sa fenomenálnym medzinárodným bestsellerom. Kníhkupec z Kábulu prekvapuje svojou intimitou a detailami - odhalením nešťastia afganských žien a oknom do prekvapivých skutočností každodenného života v dnešnom Afganistane.  Výsledkom je skutočne pútavý a dojímavý portrét rodiny a zreteľné hodnotenie krajiny, ktorá sa snaží oslobodiť od histórie.

Hanya Yanagihara: Malý Život

Novodobé/Spoločenské/Psychologické

Keď sa štyria spolužiaci z malej vysokej školy v Massachusetts presťahujú
do New Yorku, aby sa vydali na cestu, sú zlomení, obťažovaní a vzbudení iba svojím priateľstvom a ambíciami. Je tu milý, pekný Willem, ctižiadostivý herec; JB, pohotový, niekedy krutý maliar z Brooklynu, ktorý hľadá vstup do sveta umenia; Malcolm, frustrovaný architekt významnej firmy; a stiahnutá, geniálny, záhadný Jude, ktorý slúži ako ich ťažisko.

Are Kalvo: Antiturista

Román/Novodobý/Humorný

Are Kalvø vyrastal na idylickom západnom pobreží Nórska, no nikdy
nezahorel láskou k prírode. Presťahoval sa do mesta a už sa za vidiekom neobzrel. Nikdy mu to nespôsobovalo problémy – až doteraz. Pred pár rokmi mu príroda ukradla prvých kamarátov. Blízki ľudia, s ktorými kedysi vymetal krčmy, zrazu chodili na túry, fotili si bežkárske stopy a s vážnym výrazom vyhlasovali, že iba v lone prírody si uvedomujú, akí sú maličkí. Prvýkrát od povinných školských výletov sa teda vydal na túru, aby našiel stratených kamarátov a prišiel veci na koreň. Antiturista je vtipná a trochu nahnevaná kniha o špeciálnom vzťahu Nórov k prírode.

 

Louisa May Alcott: Malé Ženy

Klasický Román

Generácie mladých a starých čitateľov, mužov a žien, sa zamilovali do najobľúbenejších a najtrvalejších románov dievčat Louisi May Alcottovej, Little Women (Malé ženy). Tu sú talentované rytierky  a autorky, ktoré majú byť Jo, tragicky krehká Beth, krásna Meg a romantická rozmaznaná Amy, ktorá sa zjednotila svojou oddanosťou a bojmi o prežitie v novom Anglicku počas občianskej vojny. Kniha  skúma také nadčasové témy ako je láska a smrť, vojna a mier, konflikt medzi osobnými ambíciami a rodinnými povinnosťami a stretom kultúr medzi Európou a Amerikou.

Sally Rooney: Normálni ľudia

Spoločenský Novodobý Román

V škole, Connell a Marianne predstierajú, že sa navzájom
nepoznajú. On je populárny a dobre prispôsobený, hviezda školského futbalového tímu, zatiaľ čo ona je osamelá, hrdá a intenzívne súkromná.  O rok neskôr obaja študujú na Trinity College v Dubline. Marianne sa našla v novom spoločenskom svete, zatiaľ čo Connell visí na okraji, plachý a neistý. Počas vysokej školy Marianne a Connell krúžili a blúdili smerom k iným ľuďom a možnostiam, ale vždy magneticky, neodolateľne boli priťahovaní ku sebe. Keď sa potom ona obráti k sebazničeniu a on začne hľadať význam inde, každý sa musí konfrontovať s tým, do akej miery je jeden ochotný ísť zachrániť druhého.

George Orwell: 1984

klasická literatúra

Medzi kľúčovými textami 20. storočia je 1984 vzácne dielo. Kniha vyšla v
roku 1949 a ponúka hrôzostrašnú víziu politického satiristu Georga Orwella o totalitnom byrokratickom svete a pokus chudáka o nájdenie individuality.
Brilantnosť románu je Orwellovo presvedčenie moderného života - všadeprítomnosť televízie, skreslenie jazyka - a jeho schopnosť skonštruovať takú dôkladnú verziu pekla. Povinné čítanie pre študentov od jeho uverejnenia patrí medzi najdesivejšie romány, aké boli kedy napísané.

Margaret Atwood: Príbeh Služobníčky

klasická literatúra

Offred je slúžka v Gileadskej republike. Môže odísť z domu veliteľa a jeho manželky raz denne na prechádzku na trhy s potravinami. Raz za mesiac musí ležať na chrbte a modliť sa, aby ju veliteľ otehotnel, pretože v období klesajúcich pôrodov sú Offred a ostatné slúžky hodnotné iba vtedy, ak sú ich vaječníky životaschopné. Offred si pamätá roky predtým, keď žila so svojím manželom; keď mala prácu, vlastné peniaze a prístup k vedomostiam. Ale to všetko je teraz preč. Vtipný, nečakaný, desivý a celkom presvedčivý, príbeh slúžky narazí na satiru, hrozivé varovanie a prehliadku sily.

Helene Flood: Terapeutka

Psychologický Triller

Čo sa stane, keď psychologička začne pochybovať o svojom vlastnom duševnom zdraví? Sara vedie súkromnú psychologickú prax pre problémovú mládež vo veľkom, novo zdedenom dome, ktorý renovuje so svojím manželom Sigurdom. Keď má Sara stráviť víkend sama v dome, prídu jej nedokončené miestnosti veľmi strašidelné. Medzitým sa jej muž stane nezvestným. Zdá sa jej, že ju niekto sleduje a veci v dome sa pohybujú alebo náhodne zmiznú.  V noci sa Sara prebúdza kvôli zvukom krokov v podkroví. Ako sa pomaly odhaľuje hrozná pravda Sigurdovho zmiznutia, Sára začína pochybovať o svojej realite.

Sebastian Fitzek: Šialená hra

Psychologický Triller

Mal to byť posledný deň v jej živote. Renomovaná kriminálna
psychologička Ira Saminová sa starostlivo pripravila na samovraždu. Chýba jej už len Coca-Cola light s citrónom, aby mohla úspešne zavŕšiť svoj smrtonosný plán. Vybehne do najbližšieho obchodu, kde sa dozvie, že sa musí okamžite zapojiť do rukojemníckej drámy. Do živého vysielania vtrhol psychopat, zajal skupinku návštevníkov a spustil morbídnu hru: telefonuje náhodne zvoleným poslucháčom a žiada od nich heslo, ktoré musí volaný ohlásiť, inak zabije rukojemníka. Únosca chce pokračovať v hre dovtedy, kým do štúdia nepríde jeho snúbenica. ktorá je už niekoľko mesiacov úradne mŕtva...

Michael Connely: Temný Plameň

Detektívka

Harry Bosch a detektívka LAPD Renée Ballardová opäť spoločne vyšetrujú jeden prípad, a to srdcovú záležitosť Boschovho bývalého policajného mentora, muža, vďaka ktorému sa Harry stal detektívom. Ten je už po smrti, no jeho žena Boschovi po pohrebe nechá vyšetrovací spis, ktorý si jej manžel zobral so sebou, keď pred dvadsiatimi rokmi odchádzal z LAPD - nevyriešenú vraždu problematického mladíka. No Harry onedlho narazí na otázku, z ktorej mrazí. Odniesol si jeho učiteľ ten spis, aby aj na dôchodku pokračoval vo vyšetrovaní, alebo chcel skôr zabezpečiť, aby ho nikto nikdy nevyšetril?

Leigh Bardugoo: Vrania Šestka

Fantasy

Ketterdam, rušný uzol medzinárodného obchodu, kde je možné za čokoľvek mať čokoľvek - a nikto to nevie lepšie ako kriminálny zázrak Kaz Brekker. Kaz dostane ponuku na smrtiacu lúpež, ktorá by mu mohla priniesť bohatstvo o akom ani nesníval. Ale sám to nezvládne… Kazova skupina môže byť to jediné čo stojí medzi svetom a deštrukciou - ak sa nepozabíjajú navzájom.

Neil Gaiman, Terry Prachett: Dobré Znamenia

Fantasy

Koniec sveta sa nezadržateľne blíži. Zhromažďujú sa armády dobra a zla, z hlbín sa dvíha Atlantída, z neba padajú žaby, naplno horia vášne. Zdá sa, že všetko ide presne podľa Božieho plánu. Démon Crowley a anjel Azirafal už dlho žijú na zemi medzi smrteľníkmi a celkom si tu zvykli. Ak si chcú zachovať svoj pohodlný životný štýl, neostáva im nič iné, len odvrátiť hroziaci armagedon. Najprv však budú musieť nájsť nezvestného Antikrista.

Ransom Riggs: Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Fantasy

Nezabudnuteľná novela, ktorá mieša fikciu a fotografiu do vzrušujúcej čitateľskej skúsenosti. Ako sa príbeh rozbieha, hrozná rodinná tragédia dostáva šestnásťročného Jacoba na vzdialený ostrov pri pobreží Walesu, kde objavuje zrúcaniny domu slečny Peregrinovej pre neobyčajné deti. Keď Jacob skúma jeho izby a chodby, je zrejmé že tieto deti neboli len zvláštne ale možno aj nebezpečné. Mohli byť umiestnení do karantény na opustenom ostrove z dobrého dôvodu. A akokoľvek sa to môže zdať neuveriteľné, môžu byť stále nažive.

Madeline Miller: Spev o Achillovi

Historický román

Grécko vo veku hrdinov. Patroclus, trápny mladý princ, bol vyhostený na dvor kráľa Peleusa a jeho dokonalého syna Achilla. Ich cesty by sa nikdy nemali spojiť, ale Achilles berie hanebného princa za svojho priateľa. Ale potom príde správa, že Helen zo Sparty bola unesená. Patroclus cestuje s Achillesom do Tróji, ale nikto z nich netušil, že nasledujúce roky otestujú všetko, čo majú radi. Toto vykreslenie epickej trójskej vojny, ktoré je hlboko dojímavé a úchvatne originálné, je oslnivým prvkom fantázie, zničujúcim milostným príbehom a všemocným bojom medzi bohmi a kráľmi, mierom a slávou, nesmrteľnou slávou a ľudským srdcom.

Neal Shusterman: Smrtka

Fantasy

Zabiješ.
Svet bez hladu, chorôb vojny, bez biedy. Ľudstvo si podmanilo všetky tieto veci a dokonca i smrť. Teraz sú Smrtky jediné, ktoré vedia ukončiť život - a je im nariadené aby tak robili, aby bola veľkosť populácie pod kontrolou. Cintra a Rowan sú vybraní aby sa vyučili na smrtku - na úlohu o ktorú ani nestoja. Títo tínedžeri musia zvládnuť umenie bratia života, uvedomujúc si, že zlyhanie môže znamenať prísť o ten svoj.

Ernest Cline: Ready Player One

Sci-fi

V roku 2044 je realita škaredé miesto. Iba keď je pripojený do virtuálnej utópie známej ako OASIS sa dospievajúci Wade Watts cíti, že žije. Wade je "Egghunter" a svoj život zasvätil riešeniu hádaniek v tomto virtuálnom svete, ktoré vás po ich vyriešení dovedú k Hallidayovmu Easter Eggu, ktoré sľubuje obrovskú moc tomu, kto ho nájde ako prvý. Keď však Wade narazí na prvú stopu, ocitne sa medzi hráčmi, ktorý by boli ochotný pre túto ultimátnu výhru zabíjať. Preteky o Hallidayovo vajce pokračujú, a aby Wade prežil, musí zvíťaziť - a popasovať sa so skutočným svetom, pred ktorým sa tak dlho snažil utiecť.

Naomi Alderman: Sila

Sci-fi

V “Sile” je svet rozpoznateľným miestom: okolo rodinného bazéna je bohaté nigérijské dieťa; pestúnske dievča, ktorého náboženskí rodičia skrývajú svoju pravú povahu. Ale niečo zásadné sa zmenilo, čo spôsobilo, že sa ich život zblížil s ničivým účinkom. Dospievajúce dievčatá majú teraz obrovskú fyzickú silu - môžu spôsobiť nepríjemnú bolesť alebo dokonca smrť. A s týmto malým zvratom prírody sa svet úplne zmení. Tento mimoriadny román Naomi Aldermanovej, mladej spisovateľky roka Sunday Times nie je iba úchvatným príbehom o tom, ako by sa svet zmenil, keby bola sila v rukách žien, ale zároveň odhaľuje aj náš súčasný svet.

A.Kaufman, Jay Kristoff: Illuminae

Sci-fi

Kady si myslela že rozchod s Ezrou je to najhoršie čo zažila. To bolo predtým ako bola napadnutá jej planéta. Kady a Ezra sú nútení prebojovať si svoju cestu do jedného zo záchranných plavidiel  s nepriateľskou vojnovou loďou za pätami.  Posádka lode, ktorá ich mala chrániť, môže byť v skutočnosti najväčšia hrozba, a nikto z vedenia nepovie čo sa naozaj deje. Keď sa Kady vrhla do hackovania údajov, aby sa dopátrala k pravde, je jasné, že iba jedna osoba jej môže pomôcť to všetko objasniť - Ezra...

Pavel Bereš: Projekt Kronos

Sci-fi

Byť hrdinom nie je v skutočnosti také, ako sa o tom píše v komiksoch.
Píše sa rok 2052 a to málo a Attiona City, jedna z posledných kolísok ľudskej civilizácie, zvnútra požiera záhadná epidémia a spoločenské nezhody. Zatiaľ čo sa prominentní občania v horných častiach mesta spamätávajú z vojnových hrôz, menej šťastní obyvatelia spodného Downtownu ich stále prežívajú. Vo svojej najtemnejšej chvíli si Attiona City zvolí svojho ochrancu: Jasona Blakea, mladého Downtownera, ktorý si celý život neprial nič iné, ako byť hrdinom. A teraz sa mu, k jeho smole, toto prianie vyplní. Veľmi rýchlo však zisťuje, že na svojej krížovej výprave za záchranu svojho mesta sa zaplietol do mocenského konfliktu, zďaleka presahujúceho jeho sily.

Ray Bradbury: 451 stupňov Farenheita

Sci-fi

Guy Montag je hasič. Vo svojom svete, kde je televízia
pravidlom a literatúra je na pokraji vyhynutia, hasiči skôr zakladajú požiare, ako ich hasia. Montag sa napriek tomu každý deň sa vracia k svojmu bežnému životu a manželke Mildred, ktorá celý deň trávi so svojou televíznou „rodinou“. Neskôr sa však stretne s excentrickou mladou susedkou Clarissou, ktorá mu predstaví minulosť, v ktorej ľudia nežili v strachu, a súčasnosť, kde človek vidí myšlienky v knihách namiesto bezduchého rozprávania v televízii. Keď sa Mildred pokusí o samovraždu a Clarisse náhle zmizne, Montag začne pochybovať o všetkom, čo kedy poznal.

André Aciman: Daj mi tvoje meno

Romantická, Young Adult

Je to príbeh náhlej a silnej lásky, ktorá kvitne medzi dospievajúcim chlapcom a letným hosťom na útese jeho rodičov na talianskej riviére. Nepripravení na dôsledky ich príťažlivosti, na počiatku každý predstiera ľahostajnosť. Počas nasledujúcich nepokojných letných týždňov však neúprosné pochmúrne prúdy posadnutosti a strachu, fascinácie a túžby zintenzívňujú ich vášeň. Z hĺbky vyrastá romantika sotva šiestich týždňov, a zážitky, ktoré im ostanú na celý život. Pretože to, čo obaja objavia na riviére a počas sviatočného večera v Ríme, sa obávajú, že už nikdy nebudú skutočne schopní nájsť: úplnú intimitu.

Adam Silvera: Na konci naozaj obaja umrú

Young Adult

Adam Silvera nám pripomína v tomto ničivom a povznášajúcom príbehu o dvoch ľuďoch, ktorých životy sa menia v priebehu jedného nezabudnuteľného dňa. 5. septembra, krátko po polnoci, dostanú telefonát Mateo Torrez a Rufus Emeterio, so zlou správou: Dnes zomrú. Mateo a Rufus sa nepoznajú, ale z rôznych dôvodov sa obaja chcú v deň ukončenia stať novým priateľmi. Dobrá správa: Existuje nejaká aplikácia. Hovorí sa tomu posledný priateľ a cez to sa Rufus a Mateo chystajú stretnúť pre posledné veľké dobrodružstvo - prežiť celý život za jediný deň.

John Green: Na vine sú hviezdy

Young Adult

Aj napriek lekárskemu zázraku, zmenšujúcemi sa nádoru, Hazel nebola nič iné ako posledná stanica, jej posledná kapitola sa venovala diagnóze. Keď sa však v skupine na podporu dieťaťa s rakovinou objaví nádherný zvrat menom Augustus Waters, jej príbeh sa má úplne prepísať. Dôvtipný, odvážny, neuctivý a surový, román Na vine sú Hviezdy, oceňovaný projekt, je
najambicióznejší projekt jeho autora, Johna Greena.

Lucy Maud Montgomery: Anna zo Zeleného Domu

Young Adult

Sirota Anna po trpkých skúsenostiach s pobytom v zlých pomeroch v chudobných rodinách s mnohými deťmi, o ktoré sa musela starať, konečne nachádza pravý domov v Zelenom dome v Avonlea na Ostrove princa Eduarda. Vezmú si ju k sebe prísna Marilla a jej láskavý brat Matej a veľmi si ju obľúbia, hoci zo začiatku sa museli zmieriť s jej prchkou povahou a nekonečnou fantáziou

Stephen Chbosky: Charlieho malé tajomstvá

Mysteriózne, Dobrodružné

Tento strašidelný román, predstavuje ohromujúci debut provokatívneho nového hlasu v súčasnej fikcii. Toto je príbeh o tom, aké to je vyrastať na strednej škole. Charlieho listy, ktoré sú intímnejšie ako denník, sú jedinečné, veselé a ničivé. Možno nevieme, kde žije. Možno nevieme, komu píše. Všetko, čo vieme, je svet, ktorý zdieľa. Chytený medzi pokusom prežiť svoj život a pokusom o útek z neho ho privádza do zvláštnej pozície. Svet prvých rande, rodinných drám a nových priateľov. Prostredníctvom Charlieho vytvoril Stephen Chbosky hlboko ovplyvňujúci príbeh, ktorý vás zavedie späť do tých divokých a bujných dní známych ako dospievanie.

*Zoznam kníh sa môže zmeniť

** Tvoja Nekonečná knižnica 🙂

WordPress Theme built by Shufflehound.